התכנית החינוכית שלנו

התכנית החינוכית שלנו

התכנית החינוכית התלת לשונית של בודו למען השלום הינה תוצר חדשני שנובעת מתוך שיתוף הפעולה המרגש והפורה בין מדריכי אומנויות לחימה מרקעים אתניים שונים שמתנסים בסגנונות שונים של אומנויות לחימה יחד עם מומחים פדגוגיים מובילים.

 

מטרת התכנית היא לעודד בתלמידים שלנו ערכים התנהגותיים מוסריים ונורמטיביים בכל תחומי החיים: על המזרן, בכיתה, בבית ובקהילות שלהם. אנו שואפים ללמד את הנוער לחיות את חייהם דרך יישום והתווית תשעת ערכי הליבה שלנו, על ידי תרגום הפילוסופיה של אומנויות לחימה למצבים וחוויות יומיומיים.

 

חלוצי התוכנית מדגימים את מהות התוכנית: "הילדים מגיעים לפעילויות אלה כדי ללמוד אמנויות לחימה, כדי להעצים את כוחם ולהיות פחות פגיעים, הם מתפעלים ונמשכים למזרח ומנהגיו, למשמעת, היופי והאופי אסתטי שבו הם באים לידי ביטוי באמצעותם. מצד שני, אנחנו רוצים ללמד אותם דרך החיים. על מנת להצליח, אנחנו צריכים לעטוף את ערכי יסוד ואתיקה אלה במסווה של אימון גופני באופן שבו הם יוכלו לספוג את שני המרכיבים החיוניים בפעם אחת... אנו מסווים את הערכים, בצורה של אומנויות לחימה, אימונים, טכניקות, כיף, טיולים וסמינרים, באופן זה אנו מקלים על "הבליעה של הגלולה" ועוזרים לפתח דרך חיים טובה יותר".

 

אבן הפינה של תכנית הלימודים שלנו היא תשעה ערכי בודו: אדיבות, שליטה עצמית, יושרה, ענווה, הרמוניה, סדר, אחריות, אהבה לאנושות וכבוד.

 

 

 

 

אז, איך זה עובד?

כל אחד מהמועדונים שלנו נפגש על בסיס דו שבועי למפגש אימון בן שעה וחצי אשר משלבת פעילויות חינוכיות, ערכיות, דיונים ומשחקים. פרק הזמן המיועד של שעה וחצי נקבע על מנת לאפשר מספיק זמן כדי לטפח יחסי מורה תלמיד משמעותיים אשר יתרמו להגשמת מטרות הארגון.


תכנית הלימודים מבוססת על יישום שורה של מודלים חינוכיים בשתי דרכים: בכוונה תחילה ומאולתרות.

 

השיטה שנקבעה מראש: המאמן מתכנן עד שלוש "התערבויות חינוכיות" של חמש עד שבע דקות כל אחת בשלבים שונים של האימון. התערבויות אלה מבוססות על אוסף של משחקים ופעילויות שהציעו המדריכים. המדריך משלב אותם בנקודות זמן בשיעור אשרנקבעה מראשה. התערבויות חינוכיות אלו שתוכננו מראש עשויות להיות קשורות באופן ישיר לאחד מערכי הליבה של בודו, או להיות מושפעות מאירועים אקטואליים שקוראים באותה תקופת זמן כמו למשל: "היום למאבק באלימות נגד נשים " , "יום הילד", "יום מעשים טובים" ועוד.
 

השיטה המאולתרת: אם הזדמנות חינוכית עולה (תלמיד דוחף את עמיתיו, "זיופים" של פעילות גופנית, או בעיה או מכשול בהמלך כל אחד משלבי האימון), המורה מיומן לזהות את ההזדמנות הזאת, להשהות את השיעור ולהסביר לתלמידיו כיצד אירוע זה עשוי להיות קשור לערך חינוכי מסוים. ניתן לעשות זאת בצורה של משחק, דיון או כל פעילות אחרת מניסיונו האישי של המדריך או ממגוון פעילויות שהעמותה מספקת למדריכים.

מהות בודו הוא על פיתוח מודעות. התכנית החינוכית שלנו נוצרה כדי לעורר את מודעותו של המורה בסביבת הכיתה ולזהות הזדמנויות כדי ללמד ערכים לתלמידיהם.


כל ערכי בודו מלווים על ידי בנק של רעיונות יצירתיים ופעילויות מגוונות שנועדו להדריך את המדריכים כדי לתפוס את ההזדמנויות חינוכיות כפי שהן עולות ולקשר אותם לחיים שמחוץ למועדון הדוג'ו .

כל חודש מוקדש לערך שנבחר ולאחר ביצוע המודל החינוכי ,הסטודנט שמדגים את קיום הערך בצורה האופטימאלית מקבל תעודת הצטיינות מול עמיתיו. על ידי הבאת מושגים אלו לקדמת הבמה והנצחתם כחלק ממערך של מצוינות, אנו למעשה מעודדים את תלמידינו ליישם ערכים אלה בחיי היומיום שלהם .

אנו גאים במאגר הידע הייחודי ההולך וגדל שלנו של ידע בתחום חינוך ואמנויות לחימה. ניתן לראות דוגמאות לכך בשפע החומרים המפורסמים, כולל מאמרים, מערכי שיעור ופרסומים נוספים שלנו.

 

המדריכים שלנו

כל מדריכי BFP הם קודם כל מחנכים בנוסף להיותם מוסמכים ואומני לחימה בעלי חגורה שחורה מנוסים.

כל המדריכים שלנו נדרשים לסיים את הלימודים של קורס מדריכי BFP ולהשתתף בסמינרי העשרה המתקיימים לאורך כל השנה. סמינרים אלה נועדו להבהיר ולהדגיש את הגישה החינוכית שלנו, ליהנות מהניסיון הקולקטיבי העצום של המדריכים שלנו ולפתח את גוף הידע ההולך וגדל הדדי בתחום החינוך ואמנויות לחימה.

כל סמינר הוא חוויה מעשירה ומאירת עיניים, שבו כל החומרים, בין אם הם מערכי שיעור, מאמרים או פרסומים נוספים, נידנים לעומק על מנת לאפשר גישה פתוחה לשפע של ידע ומומחיות מקצועיים, מעשיים ותיאורטיים שיש לנו להציע .